BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Privatumo politika

LRTK siekia dar efektyvesnės autorių teisių apsaugos internete: apžvelgtos autorių teisių apsaugos priemonės bei skaitmeninio piratavimo mastai ir tendencijos Lietuvoje

Spausdinti
20240404_083227929 cp.jpg

2024 m. balandžio 4 d. įvyko Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) inicijuotas susitikimas – diskusija „Autorių teisių apsauga skaitmeninėje erdvėje 2024“.

Susitikimo tikslas – supažindinti dalyvius su Lietuvoje taikomomis autorių teisių apsaugos priemonėmis, apžvelgti skaitmeninio piratavimo mastą bei tendencijas.

Renginyje dalyvavo LRTK nariai, Kultūros ministerijos, LATGA, AGATA, AVAKA, LKTA, žiniasklaidos atstovai.

Nuolatos atlikdama stebėseną internete, LRTK apibendrino ir pristatė skaitmeninio piratavimo masto statistiką Lietuvoje. Šalia autorių teisių pažeidimų problematikos buvo pademonstruoti LRTK naudojami atvirosios duomenų žvalgybos (angl. OSINT, Open Source Intelligence) įrankiai pažeidimams tirti ir priešiškų valstybių įtaka intelektinės nuosavybės bei asmens duomenų apsaugai.

Taip pat buvo pasigilinta ir kritiškai įvertinti piratavimo masto tyrimai ES lygmeniu. Buvo išanalizuoti ir išryškinti statistikos rengėjų – skaitmeninio piratavimo mastus tiriančios įmonės „MUSO“ naudojamos metodologijos trūkumai. Nepaisant šioje statistikoje skelbiamų duomenų, LRTK pristatė objektyvias duomenų rinkimo klaidas, su kuriomis LRTK šių metų birželio mėnesį supažindins Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybą. 

Susitikimo metu aptartas neteisėtų IPTV (angl. Internet Protocol Television) priedėlių su televizijos paslaugomis pardavinėjimo mastas ir sukeliama žala Lietuvoje.

Nuo 2023 m. liepos mėn. LRTK gavus įgaliojimus taikyti administracinę atsakomybę asmenims, neteisėtai naudojantiems autorių teisių saugomą turinį internete, piniginėmis baudomis buvo nubausti tokia veikla užsiėmę asmenys, todėl renginio metu buvo aptartas baudų skyrimo poveikis bei atgarsiai visuomenėje. Taip pat buvo aptarta kitų šalių praktika taikant atsakomybę asmenims, pažeidusiems autorių ar gretutines teises internete. Buvo pristatyta statistika dėl nubaustų asmenų, asmenų pateikiami pasiaiškinimai, bei atlikta analizė pagal kitus rodiklius, siekiant išsiaiškinti, būtent kokie asmenys linkę neteisėtai vartoti autorių teisių saugomą turinį.

Be to, buvo pristatyti LRTK tyrimai dėl rusiškų televizijos programų platinimo Lietuvos viešbučiuose: iš 30 tirtų Lietuvos viešbučių, 3-ijuose buvo transliuojamos rusiškos televizijos programos, kurių laisvas priėmimas Lietuvos Respublikoje yra sustabdytas. Minėtų viešbučių savininkai po LRTK pranešimų pašalino draudžiamas programas.

Įgyvendindama Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme numatytą funkciją ginti autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugą skaitmeninėje aplinkoje, LRTK nuolatos siekia šią funkciją atlikti kuo efektyviau – sukurti veiksmingesnį autorių teisių ir gretutinių teisių gynimo mechanizmą, tobulinti stebėsenos ir priežiūros priemones bei sutelkti suinteresuotų institucijų ir asmenų pajėgas kovoje su neteisėta veikla ir piratavimu internete.

Siekdama šio tikslo, LRTK savo interneto svetainėje pateikia ir nuolat atnaujina interneto svetainių, kuriose neteisėtai viešai paskelbtas autorių teisių saugomas turinys, sąrašą, o asmenys, bandantys prisijungti prie blokuotų interneto svetainių nukreipiami į specialų LRTK sukurtą informacinį interneto svetainės tinklalapį atstop.rtk.lt, kur paaiškinama, kad šiose svetainėse buvo neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys, kad naudoti tokį turinį yra neteisėta. Šiuo būdu LRTK prisideda prie visuomenės švietimo, skatina atsakingai naudotis internetu legaliomis priemonėmis.

Susitikimo prezentacijos:

Autorių teisių apsaugos priemonės ir skaitmeninio piratavimo mastas;

Autorių teisių ir gretutinių teisių nusižengimai.

Susipažinti su LRTK Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjo Andriaus Katino interviu apie autorių teisių apsaugos priemones bei skaitmeninio piratavimo mastus ir tendencijas Lietuvoje, duotu „Žinių radijui“, galima čia.

 

Dalintis:
Paskutinė atnaujinimo data: 2024-04-04
Į viršų